czwartek, 17 października 2013

PrimaGiugiaro Prima - samochód koncepcyjny zaprojektowany przez Giugiaro dla Bburago. Jest to pierwszy (i jak mi wiadomo jedyny) przypadek kiedy ta znana, włoska firma projektująca i produkująca samochody podjęła się zadania zaprojektowania zabawki... Prima to jedyny model Bburago (w skali 1:43), który nie ma swojego realnego odpowiednika. Dlatego też na masce modelu widnieje logo Bburago a nie jednego z producentów samochodów.

Giugiaro Prima Coupe i Speedster - producent Bburago,
skala 1:43

Skąd nazwa Prima?... Jest to pierwszy model z całej serii, która miała zostać wydana przez Bburago. Na bazie Primy miał powstać również samochód w skali 1:1 wyprodukowany przez Giugiaro dla Bburago. Auto miało być swoistą jeżdżącą reklamą producenta modeli. Projekt przerwały kłopoty finansowe Bburago (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ)... Powyższej informacji nie udało mi się niestety nigdzie oficjalnie zweryfikować. Pojawiła się ona na kilku zagranicznych blogach kolekcjonerów modeli.

Giugiaro Prima Coupe i Speedster - producent Bburago,
skala 1:43

Sam model jest jednym z najładniejszych wyprodukowanych przez Bburago w skali 1:43. Posiada ładne, szczegółowe, dwu kolorowe wnętrze wyposażone w sportowe fotele. Widoczny przez przezroczystą osłonę silnik (z logiem Bburago). Nadwozie tego modelu było malowane w żywe kolory i jako jedno z nielicznych miało zarówno przednie jak i tylne światła wykonane z plastiku.


Giugiaro Prima Speedster - producent Bburago, skala 1:43
Giugiaro Prima Coupe - producent Bburago, skala 1:43

4 komentarze:

 1. Cześć! Porównanie dwóch Primów jest superowe. Ale wygrywa wersja Prima otwartym dachem.
  Takiej wersji mi brakuję do mojego zbioru.

  OdpowiedzUsuń
 2. It's a really nice model. Saw a guy once repaint his somewhere on the internet... looked amazing.

  I do not have it but I do have a bunch of old Italy bburago's and have given them to my kid who is now carrying the tradition. You can check out our collection at Bburago 1:43 Die-cast cars. I tried my best to make the best possible photos, hope you like them.

  OdpowiedzUsuń
 3. witam , mam pare modeli bburago w skali 1;43 na sprzedaz , zarowno te włoskie jak i chinskie , pochodza z mojej dawnej kolekcji ktora postanowilem zlikwidowac , jesli jest Pan zainteresowany prosze o kontakt mailowy
  rafi23@autograf.pl
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem aktualnie najbardziej ważna w motoryzacji jest ekonomiczność danego samochodu. Producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych często zapominająć o redukcji spalania auta, a potem celowo fałszują wyniki spalania. Przykładem dość głośnym był w ostatnich latach Volkswagen. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń