środa, 19 czerwca 2013

PoczątekWitam ponownie po dłuższej przerwie!
Dzisiaj przedstawię model, od którego rozpocząłem moją kolekcję - Citroena Xantię produkcji Bburago w skali 1:43. Model kupiłem na początku lat 90' w Giżycku za cenę (jeżeli dobrze pamiętam) 3,80 pln. Z tyłu pudełka Bburago umieszczało wówczas listę dostępnych modeli... Postanowiłem mieć je wszystkie! Kolejnymi były F40 i Countach. Dziś mam 30 lat i nie mogę przestać rozszerzać mojej kolekcji.
  
Wracając do modelu. Przedstawia on samochód w wersji pięciodzwiowego liftbacka przed liftingiem. Ten model Citroena jest następcą BX i pierwszym, który rozpoczął erę nadawania wieloliterowej nazwy modeli tej marki.

Citroen Xantia liftback

Oprócz liftbacka, Xantia występowała również w nadwoziu kombi nazywanym Break.

Citroen Xantia Break

Jako ciekawostkę dodam, że występują również modele w wersji cabrio. Niestety nie znalazłem informacji na temat czy były to samochody produkowane przez Citroena czy też produkcja innej firmy.

Citroen Xantia Cabrio
Bburago produkowało Xantię w wielu kolorach. Moja ma ładnie położony wiśniowy lakier. Nie jest on ani za gruby (co często zdarza się w późniejszych modelach) ani za cienki (co też się zdarzało). Klipsy mocujące nadwozie z podwoziem w tym modelu nie pełnią, jak w większości modeli Bburago, miejsca na tablicę lecz mają formę zderzaków. 


Citroen Xantia - producent Bburago, skala 1:43

W modelu brakuje odlanych z plastiku tylnych świateł. Są one zespolone z resztą nadwozia.Do modelu całkiem nieźle pasują standardowe koła Bburago. Z tyłu, w miejscu tablicy rejestracyjnej znalazła się naklejka z nazwą modelu.


Citroen Xantia - producent Bburago, skala 1:43

Sam model należy do moich ulubionych (nie tylko dlatego, że jest pierwszy). Lubię go bo jest dosyć szczegółowy i całkiem nieźle oddaje charakter prawdziwego samochodu.

A jak rozpoczęła się wasza przygoda z kolekcjonowaniem modeli?... Piszcie w komentarzach. 

2 komentarze:

 1. Witam nowego Kolekcjonera!
  Nie mam za dużo citroenów ,ale chciałem dodać komentarz do zdjęcia drugiego czyli do Citroena Xantii Break.
  Posiadam ten model firmy Universal Hobbies.Też w kolorze bordowym,dość eleganckim.
  Na podwoziu oraz na klapie tylnej mam podany rok produkcji 1998.Mój egzemplarz kupiłem przez allegro około 10 lat temu. Modelik solidnie wykonany,elementy delikatne jak np.antenka na dachu,wycieraczki oraz lusterka dalej istnieją,choć był mocno eksploatowany.
  Citroena Xantię bburago też mam w kolekcji w wersji Taxi Barcelona. Model kupiony został przeze mnie osobiście właśnie w Barcelonie w 2005r.
  Czy Pan ma jeszcze inne wersje citroenów xantia? Proszę zaprezentować,chętnie pooglądam pozdrawiam.Przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xantii więcej nie mam. Mam jeszcze Citroena C1.

   Usuń